ORTAKLAR

TÖMER, ANKARA ÜNIVERSITESI’NE BAĞLI TÜRKÇE VE YABANCI DIL ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZIDIR

TÖMER’de, 348’i akademik personel olmak üzere toplam 540 kişi çalışmaktadır. TÖMER’de tüm şubelerinde kurslara devam eden ortalama öğrenci sayısı yaklaşık 57.000’dir. Projemizde, Kurumumuzdan beş adet tam zamanlı personel görev alacaktır.

DENEYİM: Kurumumuz 23 yıldır yabancı dil olarak Almanca ve Türkçe de dahil olmak üzere 20 dilde yabancı dil eğitimi vermektedir. Kurumumuzun bir adet Merkez Ofisi, Türkiye’nin 8 farklı ilinde 11 şubesi vardır ve Türkiye’de yabancı dil ve kültürlerin eğitimini veren en büyük ve en deneyimli fakülte olan Ankara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile yakın irtibat halindedir. Ayrıca Kurum, Türkçe’yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenler için de dil kursları organize etmekte ve Türk öğrenciler, dünyada 111 ülkede bulunan yüzlerce Türkoloji kurumu ile işbirliğini sürdürmektedir.

TÖMER; temel, orta ve ileri seviyeler için üç ayrı set halinde “HİTİT Türkçe Öğretim Seti” adı altında yabancı dil olarak Türkçe için modern bir set yayınlamıştır. Her biri bir adet ders kitabı, bir adet alıştırma kitabı ve iki adet kaset, bir adet Türkçe-İngilizce ve Türkçe-Almanca sözlükten oluşmaktadır. Şu ana kadar tüm dünyada bu setten 25.000 adet satılmıştır.
Bunların yanı sıra, Kurum internet aracılığıyla Türkçe öğretmek için bir Türk Kurumu olan Mobilsoft ile işbirliği halinde “Uzaktan Türkçe Öğrenme Merkezi” (www.turkish-center.com) adı verilen bir projeye katılmıştır. TOMER gerekli tüm eğitim desteğini sağlamaktadır.
2004 yılından bu yana Kurum, Avrupa Komisyonunun Eğitim ve Kültür Programlarına da katılmıştır. Şu anda TÖMER Leonardo ve Lingua projelerindeki ortaklığını sürdürmektedir.
TOMER, 56-2004 akreditasyon numaralı Ortak Avrupa Dil Öğretim Çerçeve Planına göre yetişkinler için hazırlanan TÖMER Avrupa Dil Portfolyosunu (ELP) Türkiye’de yayınlamaya yetkili tek kurumdur. Ayrıca TÖMER “Dil Dergisi” ve “Anadili Dergisi” adıyla iki adet süreli yayın çıkarır.